3 największe błędy w storytellingu popełniane przez marki

S01E05

Michał Kasprzyk

Michał Kasprzyk

Prowadzący

Rafał Chojnowski

Rafał Chojnowski

Showrunner

Simona Zelek

Simona Zelek

Identyfikacja Wizualna

PRODUKCJA

Opis odcinka

Kochamy opowiadać ciekawe historie! Również te w marketingu. Jednak nie wszystkie kampanie storytellingowe zawsze kończą się sukcesem – łatwo popełnić błędy na każdym etapie ich tworzenia.

Mimo to, chcemy Wam pokazać, że opowiadanie historii nie jest takie trudne, jak może się wydawać i (prawie) każdy może robić naprawdę dobrze.

W tym odcinku odkrywamy:

  • dlaczego warto opowiadać historie zarówno na zewnątrz marki jak i wewnętrznie do pracowników?
  • dlaczego marka nie powinna być bohaterem opowieści?
  • dlaczego warto opowiadać historie o porażkach marki?

Oraz wiele innych zagadnień z obszaru marketingu opowieści.

***

Michał Kasprzyk: jest storytellerem, producentem podcastów i mówcą. Storytelling pochłonął go do reszty. Skupia się na opowiadaniu historii, które dają wartość odbiorcom oraz pomaga innym tworzyć takie historie. Produkował podcasty m.in. dla Credit Agricole, Empiku i Nokii. Jest trenerem wystąpień publicznych, który przemawiał na wydarzeniach takich jak I Love Marketing, InfoShare, InternetBeta, TEDxKatowice.

Michał na LinkedIn:

https://www.linkedin.com/in/michalkasprzyk/

Transkrypcja

s

Transkrypcja wykonana automatycznie

Poniższa transkrypcja została wykonana automatycznie, co wiąże się z tym, że mogą się w niej pojawić błędy. Ech, nie oszukujmy się – na pewno są błędy 😉

(Ro)zwiń transkrypcję

W tym podcasty. Dużo będziemy mówić o storytellingu. Po to powstał w końcu i mam nadzieję że przekonamy was do tego że warto z tego narzędzia korzystać i że nie jest ono aż takie straszne jak może się wydawać ale w ramach. Tego procesu zaprzyjaźniają się ze storytellingiem. Właśnie chciałbym opowiedzieć o kilku błędach które ludzie popełniają kiedy zaczynają wprowadzać storytelling w swoich markach.

Pierwszym z takich błędów jest to że mylą. Czym ten story ring w zasadzie jest. Bo z jednej strony oczywiście to jest narzędzie którego można używać jednorazowo np. w reklamach natomiast. Story ten trening marki. Taki prawdziwy ring mark jest działaniem zaplanowanym długotrwałym wielopoziomowym używającym wielu różnych mediów i przede wszystkim przyciągającym historie które można opowiadać zarówno na zewnątrz organizacji jak i wewnątrz.

To opowiadanie do wewnątrz jest moim zdaniem szczególnie ciekawe dlatego że marki rzadko stosują taki zabieg a przecież pracownicy też są odbiorcami historii danej firmy. Więc czemu z tego nie skorzystać. To jest pierwsza rzecz. Drugi błąd który bardzo często popełniają marki opowiadając historię to jest to że próbują być bohaterami tych historii.

I ja wiem to się może wydawać dosyć dziwne że nie. To nie chodzi o bycie bohaterem. Marki w historiach powinny być mentorami przewodnikami. Tudzież mądre sami którzy pomagają bohaterowi. A kto jest bohaterem. Klienci. To zawsze są klienci tudzież odbiorcy marketingu. Bo oczywiście jeśli opowiadamy historie związane z employer branding to wtedy odbiorcami są potencjalni pracownicy.

Dlaczego tak. Dlatego że jeżeli to klient jest bohaterem to łatwiej mu się utożsamić z daną historią. I łatwiej jest skorzystać z pomocy marki która wtedy jest mentorem. I to bardzo łatwo dostrzec kiedy wiemy jakie elementy zawierają takie tradycyjne struktury storytellingowe. W wielkim wielkim uproszczeniu mamy bohatera mamy konflikt i mamy rozwiązanie.

I teraz. Jeżeli dołożymy do tych trzech jakieś kolejne kroki to jednym z nich właśnie będzie postać mędrca. To będzie taki Yoda dla Luke’a Skywalkera albo Morfeusz dla Neo. No i właśnie takim Morfeusz powinna być Marka. Pomagając głównemu bohaterowi klientowi rozwiązać problem i dzięki temu przejść transformację.

Więc marki próbują być bohaterami historii a powinny być mentorami. No i trzeci błąd który marki popełniają w swoim Story de lingua to jest to że ukrywają porażki i ten punkt jest nawet trochę bardziej rozbudowany dlatego że to sprowadza się do tego że marki chcą opowiadać historie idealne. A jak wiemy idealne nie istnieje.

Istnieje ludzkie i ludzkie historie powinny być opowiadane bo i tak najczęściej historie opowiadane przez marki toczą się właśnie ludzi. Przede wszystkim są kierowane do klientów. Ale czasami takimi bohaterami o których opowiadamy będą też pracownicy. I ukrywanie porażek których przecież w życiu doświadczamy.

Przecież wiemy że firmy też doświadczają. Ukrywanie tych porażek jest po prostu nie autentyczne i niewiarygodne. I nasi odbiorcy nie będą wierzyli w historie które są wiecznie idealne. Mam wrażenie że to jest szczególna domena korporacji które. Po prostu boją się opowiadać o porażkach. Ale jako olbrzymie organizacje prawdopodobnie doświadczają ich na co dzień.

Nie ma sensu ukrywać porażek. Lepiej opowiedzieć prawdziwe ludzkie historie. 3. Najczęstsze błędy popełniane w storytellingu przez Marki to to że mylą czym story talking jest a czym nie. Próbują być bohaterami historii podczas gdy powinni być mordercami. I ukrywają porażki przez co nie opowiadają autentycznych historii.

Tych problemów bardzo łatwo można uniknąć tylko trzeba o nich wiedzieć. I myślę że jak będziecie tworzyć swoje następne storytellingowe działania to. Łatwiej Wam będzie dostrzec czy popełniacie któryś z tych błędów czy nie.

Rozważasz podcast dla Twojej firmy?

Zamów bezpłatną konsultację

  • Zadaj dowolne pytania o podcasty firmowe
  • Pomożemy Ci rozwiać wątpliwości czy podcast w ogóle spełni Twoje cele
  • 20-minutowa rozmowa z doświadczonym producentem podcastów

Pin It on Pinterest

Share This